Gitara klasyczna a akustyczna - różnice

Jaka jest różnica między tymi typami gitar?

Na początek należy wspomnieć o tym, że zasada działania obu gitar jest identyczna. Być może łatwiej przyjdzie zrozumienie różnic, jeżeli nieco zagłębimy się w historię powstania tego instrumentu. Jako przodka współczesnych gitar klasycznych uznaje się model zaprojektowany przez Antonia de Torresa. Konstrukcja charakteryzowała się większym niż inne podobne instrumenty pudłem rezonansowym, które w znaczący sposób zmieniło siłę i barwę dźwięku. Gitara klasyczna miała wówczas montowane struny z preparowanych jelit, które były miękkie. W późniejszych czasach, tj. w roku 1946, wprowadzono do użytku struny nylonowe. Miały one zastępować jelita i być pewnego rodzaju zamiennikiem tych elementów, dlatego ich charakterystyka drgań musiała być podobna. Struna nylonowa, podobnie jak preparowane jelita, była miękka i tak zostało do tej pory. Jeszcze później struny nylonowe zaczęto zastępować stalowymi, ewentualnie ze stalową owijką (stosowane są też inne metale, np. miedź, aluminium). Tu pojawia się pierwsza różnica, która może (ale nie musi!) decydować o rodzaju gitary.

Należy w tym momencie wspomnieć o jednej ważnej definicji, którą się czasem stosuje. W myśl tej definicji każda gitara, która nie wymaga użycia żadnych dodatkowych wzmacniaczy, a której źródłem dźwięku są struny w połączeniu z pudłem rezonansowym, nazywamy gitarą akustyczną. Jest to jednak definicja bardziej formalna i najczęściej rozdzielając gitary na klasyczne i akustyczne pomijana.

Konsekwencje użycia strun metalowych

Pierwsza wspomniana różnica, czyli zastosowanie strun metalowych zamiast nylonowych, pociąca za sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze, struny metalowe potrzebują większego naciągu niż struny nylonowe, więc i konstrukcja całej gitary jest wzmocniona. Wśród tych elementów wzmacniających wyróżnić można silniejsze belkowanie w pudle rezonansowym i pręt wzmacniający w gryfie.

Na tym etapie zwykle pojawiają się pytania, czy można zakładać struny nylonowe do gitary akustycznej lub struny metalowe do gitary klasycznej. Odpowiedź brzmi: nie powinno się. Nie jest to oczywiście zabronione. Ba, jest nawet często praktykowane, ale nie polecam tego początkującym gitarzystkom lub gitarzystom (zaawansowani raczej nie czytają tego typu artykułów). O ile klasyczne struny w gitarze akustycznej nie zrobią szkody (chociaż czasami może być problem z montażem), o tyle akustyczne mogą wykrzywiać gryf, a także wbijać się w siodełko i mostek. O ile przy wysokiej jakości gitar nie ma to znaczenia, o tyle przy tańszych modelach może trwale zniszczyć instrument. Zdarza się, że do gitary klasycznej montowane są struny metalowe, ale nie są one naciągane do klasycznego stroju, tylko, powiedzmy, całość strojona jest dwa półtony niżej.

Struny metalowe stosuje się także dlatego, że wydają mocniejszy, głośniejszy, bardziej metaliczny dźwięk. Aby jeszcze bardziej wzmocnić drgania, w gitarach akustycznych stosuje się nieco większe pudło rezonansowe.

Różnice w sposobie gry

Rodzaj wykonanej struny wpływa też na sposób gry. Nie mam tu na myśli tego, że inne są dźwięki i inaczej się łapie akordy. Wszystko to pozostaje bez zmian. Różnica jest w tym, że struny metalowe są cieńsze i mocniej naciągnięte. Na początku ta z pozoru niewinna sprawa może powodować dyskomfort gry, bo znacznie silniej trzeba naciskać struny. Sprawia to, że początkujących adeptów gry na gitarze bolą ręce.

Drugi element to sposób gry. Na gitarze klasycznej rzadko się gra piórkiem, podczas gdy na gitarze elektrycznej rzadko się gra bez piórka. Na gitarze klasycznej częściej się także uderza struny pojedynczymi palcami, w przeciwieństwie do gitary akustycznej, na której gra się głównie akordami. Nie jest to oczywiście wyznacznik, bo każdą z technik można stosować w każdym typie gitar, włączając w to nawet gitary elektryczne i basowe. Co prawda efekt będzie nieco inny, ale w końcu właśnie dlatego jest tyle typów instrumentów, żeby każdy sobie coś dobrał pod siebie.

Co wybrać

Nie ma łatwej odpowiedzi. Każda z gitar ma swoje wady i zalety. Każda może mniej lub bardziej pasować do określonych gatunków muzycznych. Każdy może mieć swoje preferencje dotyczące barwy dźwięku. W końcu każdy może mieć różne ograniczenia finansowe. Nie polecam brania gitary na kredyt, zwłaszcza, że ze względu na swoją popularność jest to jeden z najtańszych instrumentów. W segmencie gitar tanich i średnich można zauważyć, że gitary klasyczne są nieco tańsze. Przed zakupem warto udać się do zaprzyjaźnionych grajków i popróbować oba typy gitar. Jeżeli żadnych znajomych grajków nie ma w pobliżu, warto udać się do sklepu (tradycyjnego, nie internetowego!) i tam popróbować, która gitara nam bardziej pasuje.

Aby podsumować artykuł zamieszczam tabelkę porównawczą, która wskazuje na różnice pomiędzy gitarą klasyczną, a gitarą akustyczną.

Gitara klasycznaGitara akustyczna
najczęściej 3 struny nylonowe i 3 struny z metalową owijkąstruny metalowe
najczęściej gra się palcaminajczęściej gra się piórkiem (kostką)
-elementy wzmacniające konstrukcję w postaci mocniejszej belki i prętu w gryfie
-nieco dłuższy i węższy gryf
-często spotykane wcięcie w pudle, aby dało się grać na większej ilości progów
cichy, łagodny i delikatny dźwiękgłośniejszy i bardziej metaliczny dźwięk
przewaga tonów średnich i basówprzewaga tonów wysokich
miękkie strunytwarde struny, bardziej wcinają się w palce
przesuwanie palców po strunach nylonowych nie powoduje piskuprzesuwanie palców po strunach metalowych może powodować świsty
tańsze od gitar akustycznychdroższe od gitar klasycznych
częsciej gra się uderzając struny pojedynczymi palcamiczęsciej gra się akordami

Warto wiedzieć, że jest to ogólne zestawienie, a nie tabelka żelaznych zasad jednoznacznie klasyfikujących rodzaj gitary.

Na gitarze klasycznej tradycyjnie gra się nieco inny repertuar niż na gitarze akustycznej. Klasyczna gitara nadaje się do muzyki rozrywkowej, jazzowej, poezji śpiewanej, klasycznej, flamenco. Gitara akustyczna częściej spotykana jest w muzyce rockowej, bluesie, country. Znów nadmienię, że to tylko statystyki, bo dobry gitarzysta zagra bluesa czy muzykę rozrywkową na każdej gitarze.

Co lepsze na początek

Według mnie na początek lepszy jest klasyk. Po pierwsze, co istotne zwłaszcza na początku, mniej bolą palce. Po drugie jest cichsza, i mniej drażni otoczenie, co też jest na początku ważne. Nie oczekujmy, że w pierszym miesiącu nasze umiejętności będą na tyle dobre, żeby wszyscy chętnie tego słuchali. Po trzecie, gitara klasyczna jest tańsza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jakiś czas wymienić sobie gitarę klasyczną na inną. Przesiadka z klasyka na akustyka nie jest szczególnie trudna. Z pewnością złym pomysłem jest zaczynanie od gitary elektrycznej, bo uczy złych nawyków. Co więcej, kuszące efekty gitarowe i przestery w początkowej fazie nauki tylko przeszkadzają.


(gość) (2012-05-06 14:09:23)
czy sa takie same chwyty na gitarze elektrycznej jak na zwykłej gitarze
pdprogs (2012-05-07 11:29:28)
Chwyty łapie się dokładnie tak samo na gitarze klasycznej, akustycznej i elektrycznej.
Różnica jest w gitarze basowej. Basowa ma mniej strun (zwykle 4) i naturalną konsekwencją tego faktu jest inny sposób łapania akordów.
(gość) (2012-07-16 17:54:29)
Bardzo dobry artykuł. Mnie wyjaśnił wszystko co potrzebowałem.
Pozdrowienia, Michał.
(gość) (2012-09-18 15:33:48)
Bardzo dobry artykuł. Dziękuje za jasne wyjasnienia, zebrane razem w jednym miejscu.
(gość) (2012-09-18 17:16:11)
No wlasnie... nie moglam zdecydowac co kupic na poczatek, a teraz juz wiem. Dziekuje.
(sorki, ale nie mam polskiej trzcionki)
(gość) (2012-10-07 12:00:03)
dzięki za zrozumiały i zwięzły art:)
(gość) (2012-10-11 10:38:13)
Dziękuję za wyjaśnienie.Wszystko jasne. Dostałam 2 gitarki- klasyka i akustyka. Ma grać dzieciak 13 lat, więc niech zaczyna od klasyka.
(gość) (2012-10-16 15:14:46)
jasne, klarowne zestawienie. dzięki!
(gość) (2012-12-16 19:26:36)
W końcu ktoś zebra wszystkie ważne dane w jedną całość i wyjaśnił dokładnie o co tak naprawdę chodzi . Teraz już wiem zaczynamy od klasyka pozdrawiam.
(gość) (2012-12-30 20:36:56)
Och, krótko a treściwie i bez loania wody. Teraz utwierdziłem się w sowich przekonaniach i wszystko stało się janse. Dzięki za ten tekst!
(gość) (2013-04-19 14:57:15)
mażę o własnej gitarce, lecz nie wiem którą bym wybrała :) Teraz nareszcie w jednej małej tabelce wszystko jest już jasne :D Wielkie dzięki !
(gość) (2013-08-03 08:54:16)
No i mam problem. Otoz ucze sie grac na starej gitarze wujaszka, akustyku. Ze nie miala strun, to kupilam. Nieznajac sie po prostu poprosilam o struny do gitary akustycznej. Otoz dala, ale z tego co tu wynika to do gitary klasycznej. Wczoraj bylam w sklepie, pan zapytal, czy gram na akustyku czy klasyku, odpowiedzialam akustycznej, zapytal o struny i stwierdzil, ze to klasyk. Mimo ze pudlo jest wieksze, i wyglada jak akustyk. Nic juz nie rozumiem.
Administracja: Do gitary akustycznej można założyć struny klasyczne (nylonowe). Być może tak było w tym przypadku.
(gość) (2013-10-06 16:49:19)
dziekuje za wyoslenie :)
(gość) (2013-11-05 21:52:48)
Dziekuje autorowi za pomoc.Pozdrawiam
(gość) (2013-11-10 17:59:07)
Dziękuję za artykuł.
Nabrałem pewności co kupić synowi na początek.
zet
(gość) (2013-12-05 11:30:17)
Bardzo dobrze zrobione porównanie. Dzieki!
(gość) (2014-03-03 14:59:43)
Jakie piosenki można grać na klasyku?
Adm: W zasadzie wszystkie, nie ma żadnych ograniczeń. Budowa i sposób grania są te same na każdym rodzaju gitary. Jedynie barwa może dla niektórych stanowić problem. Są przeróbki utworów klasycznych na gitarę elektryczną, są utwory rockowe i metalowe grane gitarą klasyczną.
(gość) (2014-03-03 15:03:16)
Co to generator?
(gość) (2014-04-05 02:22:03)
witam :) czy jeśli moim marzeniem jest gra na elektrycznej to lepiej zacząć na akustycznej niż na klasycznej? jeśli tak to czy metalowe struny nie zniechęcą na nauke gry? dobrze się przechodzi z owej gitary na elektryczną? pozdrawiam
(gość) (2014-10-09 15:50:25)
Od samego początku uczę się grać na gitarze akustycznej. Powód dla mnie prosty - dużo bardziej podoba mi się "metaliczny" dźwięk akustyka niż stłumiony klasyka. Palce od przyciskania strun bolały (i to mocno) tylko przez pierwsze 2-3 tygodnie ćwiczeń. Teraz po miesiącu nie ma już z tym problemu. Dlatego polecam gitarę akustyczną :)
(gość) (2014-10-20 21:07:24)
Bardzo prosto i rzeczowo została przedstawiona różnica.
Właśnie pojawił się u mnie problem wymiany strun. W sklepie do gitary klasycznej, Pan sprzedał mi struny metalowe. Miałem problem z jej nastrojeniem. Teraz już wiem, że istnieją jeszcze innego typu zagrożenia dla instrumentu.
Dziękuję za informację i pozdrawiam
(gość) (2014-11-12 08:56:08)
świetny artykuł dla laików jak ja :)
(gość) (2014-11-13 11:37:13)
Krótko, zwięźle i na temat. Artykuł rozwiał moje wątpliwości jaką gitarę kupić młodemu człowiekowi, który chce zacząć grać. Dzięki. Mariusz
(gość) (2014-12-04 21:07:22)
Proste i jasne wyjaśnienie różnicy. Zwłaszcza o tych wzmocnieniach w gryfie. Teraz już wiem że mam szukać akustycznej. W każdej chwili można zmienić struny na nylonowe i już mieć klasyczną. a może kupię 2 ...
(gość) (2015-01-05 14:18:45)
Pytanko: czy utwory na gitarę elektryczną da się zagrać na klasycznej?
(gość) (2015-01-07 14:20:03)
Nie do konca zgodze sie z tym, ze zlym pomyslem jest zaczynanie od elektrycznej. Slyszalem wypowiedz zawodowca (Thaddeus Hogarth), ktory mowi, ze nalezy zaczynac od tego, co sprawi nam frajde. Chodzi o to, zeby chcialo sie nam grac, a silac sie na "poprawna kolejnosc" mozna sie zniechecic i rzucic instrument w kat zanim dotrze sie do etapu, w ktorym warto przejsc na elektryka. Najwazniejsze jest, zeby sumiennie cwiczyc.
(gość) (2015-02-02 21:07:02)
Dzięki bardzo mi to pomogło teraz wiem co i jak gram na gitarze juz 2 rok a mam ich 3 (chodzi o gitary) i juz wiem ktora to jaka ;-)

Dzieki wielkie pozdrawiam, Mateusz
(gość) (2015-02-02 21:11:06)
A jakby co gram w orkiestrze (nie chce sie chwalić), ale lubię tę orkiestrę i mi sie tam podoba, mam niedługo dostać następną gitare i sie bardzo cieszę

Pozdrawiam, Mateusz
(gość) (2015-04-18 09:55:34)
To ja mam mieszankę gitarowa xD Mam gitare klasyczną i nie dość że struny są do akustycznej to jeszcze założone na odwrót haha xD

PS Dopiero się uczę ;)
(gość) (2015-06-12 20:36:03)
Mam w domu gitarkę mniejszą (taką dla dzieci) ma metalowe struny i pekła mi najcieńsza. Czy struny są takie same do dużej gitary i małej? Czy można samemu wymienic strunę? Jeśli tak, to może kilka podpowiedzi jak to zrobić?
(gość) (2015-08-04 06:02:29)
Bardzo fajny artykuł - dziękuję za wyjaśnienie, dlaczego na klasyku nie mogę uzyskać dźwięków, jakie słyszę na lekcjach zamieszczonych w internecie :-)
(gość) (2016-03-04 18:39:00)
Dziękuję za artykuł.
Kupuję córce gitarę do nauki i bez wątpliwości będzie to akustyk.
Zytk91 (2016-06-21 13:15:55)
Tutaj też możecie poczytać o różnicach http://gitara-klasyczna.pl/roznice-pomiedzy-gitara-akustyczna-a-klasyczna/ . Moim zdaniem zdecydowanie ciekawszy artykuł niż ten tutaj.
(gość) (2016-08-23 20:59:42)
Bardzo dobry artykuł. Przeczytałem również ten, który proponuje Zytk91 i nie wiem w czym on jest lepszy od tego. Chyba tylko tym, że ma kolorowe obrazki gitar. O to w tym miejscu chyba nie chodzi.

facebook

Szukaj z google:

Na skróty:

TransponowaniePrzetransponuj akordy do dowolnej tonacji: Transponowanie akordów
Wyszukiwanie akorduZnajdź nazwę akordu na podstawie dźwięków składowych: Wyszukiwanie akordów
Generowanie akordu MIDIWygeneruj dźwięk/akord midi na podstawie wybranych klawiszy fortepianu: Generowanie dźwięków/akordów MIDI
Test słuchuZbadaj swój słuch w zakresie rozpoznawania różnic częstotliwości lub sprawdź zdolność słyszenia wysokich częstotliwości.
Napisz wiadomośćPytania, zgłoszenia związane z prawami autorskimi (blokowanie i udostępnianie pełnych tektów): Formularz kontaktowy
Zespoły naszych użytkownikówZobacz zespoły naszych użytkowników lub dodaj swój: Zespoły naszych użytkowników
InformacjaZobacz piosenki oczekujące na akceptację: Poczekalnia
InformacjaZapoznaj się z polityką prywatności na stronie: Polityka prywatności

Reklama:

Aby umieścić reklamę na stronie CDur.pl skontaktuj się z redakcją korzystając z formularza

PDProgs 2010
CDur.pl - Chwyty na gitarę, akordy na keyboard.